Kad je u pitanju kako se muški i ženski satovi održavaju, postoje neki načini za sprječavanje ogrebotina na satu, kao što su:
- Uklonite sat prije bavljenja bilo kakvim napornim aktivnostima koje bi mogle uzrokovati trenje ili udarce, poput sporta, vrtlarstva ili kućanskih poslova (ovo zadnje posebice vrijedi kad su ženski satovi u pitanju)
- Izbjegavajte nošenje nakita, gumba ili patentnih zatvarača na istoj ruci kao i vaš sat jer bi se mogli trljati o kristal ili kućište i uzrokovati ogrebotine
- Redovito čistite svoj sat mekom krpom i blagom otopinom sapuna i vode, ako je vaš sat vodootporan, kako biste uklonili svu prljavštinu, znoj ili ulje koji bi mogli izgrebati površinu ili oštetiti mehanizam (jer mnogi su muški i ženski satovi prestali raditi zbog prljavštine)
- Pravilno pohranite svoj sat na sigurno, suho i hladno mjesto, daleko od sunčeve svjetlosti i prašine, kada ga ne nosite. Možete koristiti kutiju za sat, torbicu ili mekanu tkaninu da zaštitite svoj sat od ogrebotina ili vlage. Također biste trebali izbjegavati pohranjivanje sata s drugim metalnim predmetima koji bi mogli uzrokovati trenje ili potamniti
- Povremeno servisirajte svoj sat kod profesionalnog urara kako biste osigurali njegovu optimalnu izvedbu i dugovječnost. Urar može očistiti, podmazati, podesiti i popraviti vaš sat prema potrebi. Također mogu zamijeniti bateriju, kristal, brtve ili remen ako je potrebno12.
Korištenje i zaštitne futrole ili zaštitne folije za vaš sat, posebice kad su u pitanju muški i ženski satovi sa kristalima i ekranima osjetljivima na dodir može učiniti čuda. Možete kupiti plastičnu ili staklenu zaštitu zaslona za svoj određeni model sata online ili u trgovini elektronike. Možete je i sami izraditi od zaštitne folije za zaslon telefona tako da je izrežete tako da odgovara obliku vašeg sata.
U svakom slučaju, ako želite da vaši muški i ženski satovi rade besprijekorno još dugi niz godina, svakako morate uložiti i neki trud u to jer ništa se neće dogoditi samo od sebe.